Nočná púť - Železný pútnik 2024
3. ročník, 15. marca.

Pozývame vás na 3. ročník Żelezného pútnika, ktorý sa uskutoční 15. marca o 18. tej hodine. Ide o pôstnu pešiu nočná púť z Trstína Hájička do národnej baziliky v Šaštíne. Jej dľžka je približne 40 km. Prejť možno celú trasu alebo jej časť podľa vlastného výberu. Koná sa za každého počasia. Začína sv. omšou o 18. tej hod. vo farskom kostole sv. Petra a Pavla v Trstíne – čo je zmena oproti minulosti, keď sa sv. omša konala v kostolíku v Trstíne –Hájičku – Po sv. omši sa vydáme ku kostolíku v Hájičku, kde bude krátke zastavenie a budeme pokračovať putovaním cez Malé Karpaty do Plaveckého Mikuláša, kde je priestor na krátky oddych a občerstvenie v Kultúrnom dome. Potom púť pokračuje do Šaštína a ráno o 6.00 hod. je záver sv. omšou v Šaštínskej bazilike. Obetou náročnosti vyprosujeme Božie požehnanie pre tých, ktorí to potrebujú.  Vlani sa púte zúčastnilo vyše 200 pútnikov. Sv. omšu z Trstína vysiela v priamom prenose rádio Lumen.

Plagát k púti 2024

Fotografie z púte nájdete v galérii

Odkaz na galériu k púti:
Odkaz na stánku (1)
Odkaz na stánku (2)
Odkaz na stánku (3)
Odkaz na stánku (4)

História Železného pútnika

Táto púť nadviazala na historické putovania mariánskych pútnikov, ktorí v minulosti putovali z Trstína - Hájička do Šaštína.
Symbolicky sa spojila s podobnou púťou na Morave, ktorá sa tam konala už 25-krát.
Putovať možno celú trasu alebo si zvoliť jej časť. K dispozícii je auto, ktoré privezie pútnika (ov) do Šaštína.
Špecifikom tejto púte je skutočnosť, že sa koná v noci, čo prináša svoje zvláštnosti. Zároveň je to pôstna púť, aby sa u pútnikov vyjadril aj rozmer kajúcnosti a pokánia pri ich pozemskom putovaní.
Prvého ročníka sa zúčastnilo približne 65 ľudí z rôznych kútov Slovenska. Boli tu ľudia z Oravy, od Zlatých Moraviec, Záhoria i z Trnavy a okolia. Putovanie začalo zhruba o 19:30 hod. po svätej omši v kostolíku v Hájičku. Prví pútnici dorazili do Šaštína okolo 4:00 hod. nad ránom, poslední približne o 5:30 hod. Po krátkom odpočinku sa všetci zúčastnili v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie na svätej omši, ktorú na záver púte pre nich slávili miestni pátri pavlíni spolu s kňazmi - pútnikmi. Potom sa už účastníci púte postupne rozchádzali domov.
Termín 2. ročníka tejto púte vychádza na 24.-25. marca 2023. Všetci ste srdečne pozvaní!

Začiatok

Po vzore moravských organizátorov táto púť sa koná vždy z piatka na sobotu týždeň pred Kvetnou nedeľou (dva týždne pred Veľkou nocou). V roku 2022 to vyšlo na 1. apríla. Na začiatku bola slávená sv. omša o 18:00 hod. v kostolíku Sedembolestnej Panny Márie v Trstíne - Hájičku a odtiaľ sa išlo do Šaštína cez Plavecký Mikuláš. Dĺžka púte bola približne 38 km a plánovalo sa ísť cez Karpaty za každého počasia. Na trase bolo občerstvenie na fare v Plaveckom Mikuláši. Odhad časovej náročnosti bol cca 12 hodín.

1. nočná, pôstna, pešia púť z Trstína – Hájička do Šaštína; rok 2022

Názov Železný pútnik vznikol na Morave, kde sa v roku 2022 už konal 25. ročník. Nakoľko kvôli Covidu bola situácia zložitá, z dôvodu rôznych opatrení prišiel návrh organizovať obdobnú púť aj na Slovensku. Spojili sa sily a po dohode zanietených pútnikov, pátrov pavlínov pôsobiacich v Šaštíne a nás sa podarilo zorganizovať 1. ročník.

Železný Pútnik a Martin Čulen - TV Lux (archív): TU

Plagát púte - Železný pútnik (Plagát vo formáte PNG)

Plagát púte - Železný pútnik (Plagát vo formáte PDF)

Trasa púte - Železný pútnik (Trasa - QR kód)